Čechům schází peníze na plnění vlastních snů

Finanční situace českých domácností se i podle dlouhodobé analýzy Vysoké školy ekonomické pro Českou bankovní asociaci velmi zlepšuje. Nárůst majetku domácností se za posledních deset let, tedy od počátku finanční globální krize, zvýšil o 37,5 procenta. Dokonce je majetek o 772 miliard korun vyšší, než je zadlužení domácností. Cože je dobré!

V každém případě ale 80 procent Čechů není spokojeno se svým majetkem, se svým příjem a celkově s vlastní finanční situací, protože si nemůže splnit své sny. Čtyři pětiny rodin však vnímají finanční situaci jako dobrou. Dále se také díky dalším průzkumům potvrdilo, že partneři ve vztazích již nemají finance společné, ale každý si jede tak zvaně to svoje.
auto na slunci

Na co nám chybí peníze?

Více než polovina dotazovaných lidí v různých průzkumech uvádí, že touží po lepším bydlení. Třetina dotazovaných pak touží po dovolené a jedna čtvrtina by si přála pořídit auto. Celkem je to tedy již zmiňovaných osmdesát procent naší populace. Stejné výsledky vyšly z průzkumů několika agentur, nikoli pouze jedné.

Češi obecně mají tedy nějaké své sny, což je přirozené. Bohužel většina z těchto lidí je považuje za nedosažitelné v krátké době nebo je nevidí jako splnitelné ani v dlouhodobém horizontu.

Z uvedených lidí pak pouze 15 procent věří, že v blízké době si budou moci pořídit či zaplatit to, po čem skutečně touží.
tropické pobřeží

Šetřením a prací za svým snem?

Téměř šedesát procent Čechů je ochotno se pro svoje sny uskromnit a na dané cíle si šetřit. Třetina lidí naopak pak věnuje více svého času do práce a aktivit, které jim přinesou vyšší příjmy. Tím se myslí například další vzdělání či rekvalifikační kurzy a podobně. Překvapivé možná bude, že dvanáct procent z dotazovaných je ochotno se vzdát svých zlozvyků právě proto, aby neubírali tyto peníze z domácího rozpočtu a mohli například šetřit na dovolenou či nové auto.

 

You Might Also Like