Rezervační smlouva a rezervační poplatek, na co si dát pozor
Rezervační poplatek slouží v případě prodeje (nákupu) nemovitosti (nejen) přes realitní kancelář. Jedná se o jakousi platnou bezúročnou jistinu, zálohu, se kterou se kupující strana zavazuje nemovitost zakoupit. Stvrzuje tím, že má o dům, byt, chatu, chalupu, pozemek opravdový zájem a pro realitní kancelář představuje záruku. Prospěch z toho mají obě strany, jak realitní makléř, který za svou odvedenou práci získává „pomyslnou“ odměnu, tak i kupec, který se předem ujistil, že o nemovitost opravdu stojí. Nyní je již vše připraveno pouze k sepsání kupní smlouvy a k dalším krokům. Rezervační poplatek a smlouva by měly být rovněž pro kupujícího jistotou, že realitní makléř již nebude tuto nemovitost nabízet dalším zájemcům.
Co by měl kupující ale vědět, je fakt, že nejde jen o jakýsi symbolický poplatek několika stokorun. Zpravidla jde o rozmezí 5 – 10 procent z kupní ceny objektu. Nejedná se tedy o zanedbatelnou částku, a proto byste o podrobnostech zakotvených v rezervační smlouvě měli být dobře informováni.
Rezervační poplatek může propadnout
Okamžiku, kdy rezervační poplatek propadá ve prospěch realitní kanceláře, se děsí každý kupující. Poplatek v tomto případě totiž slouží jako přiměřená pokuta v případě, že od nákupu nemovitosti hodláte odstoupit. Horší případ nastává v okamžiku, kdy prodej brzdí prodávající. Tehdy se sice rezervační poplatek vrací, ale problém bývá u hypotečního úvěru. Banka totiž v případě, že kupující neprokáže zavinění neuskutečnění prodeje prodávající stranou, požaduje u vyřízené hypotéky sankci několika desítek tisíc korun.
Rezervační smlouva musí mít všechny náležitosti, jinak je neplatná
Rezervační smlouva musí být sepsána mezi prodávajícím a kupujícím, tedy nikoliv mezi realitní kanceláří a kupujícím. Realitní kancelář je zde pouze jako zprostředkovatel, tedy pokud přímo realitní makléř jako fyzická osoba nezíská plnou moc, kterou zastupuje jednu ze stran. To znamená, že smlouva mezi zprostředkovatelem (realitní kanceláří) a mezi kupujícím je neplatná! Bohužel dnes neexistuje žádný zákon, který by přesně vymezoval přesnou definici rezervační smlouvy a výši poplatku. Ve smlouvě musí být rovněž zakotveny podmínky ohledně navrácení poplatku, a to včetně termínu vyplacení peněz. K úhradě rezervačního poplatku by také měla sloužit notářská nebo advokátní úschova, sice je tato služba zpoplatněna (zhruba 5 tisíc korun), ale o peníze nemůžete přijít.