Šetřete během studií

Období vysokoškolského studia je obvykle vnímáno coby nejkrásnější čas v životě člověka, než jej naplno a nenávratně pohltí dospělý svět plný povinností. Ačkoliv tedy student pečlivě dochází na přednášky a tráví v knihovně dlouhé hodiny, vždy si najde čas na „trochu zábavy“. Ukázat se v klubech, barech a dalších podnicích je zcela jednoduše nevyhnutelnou povinností. Zapotřebí je však zmínit, že podobné návštěvy se dokáží znatelně podepsat na finančním rozpočtu.
okusování pastelky.jpg
 
Nejde přitom pouze o noční život, který může způsobit, že budete mít hluboko do kapsy. Studium samo o sobě stojí nemalé množství peněz. Je zapotřebí hradit ubytování, případně dojíždění ze spádových oblastí a celodenní stravu. Samozřejmostí je nákup studijních materiálů, skript a knih. Jedná-li se přitom o vysokou školu soukromou, pak si připlatíte ještě víc, semestrální školné se obvykle pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Otázka je tak více než jasná…
růžová kasička.jpg 

Jak ušetřit?

 
Způsobů, jak ulehčit svému rozpočtu je přitom hned několik.
 
1.       Snažte se nalézt si ke studiu vhodný finanční přivýdělek. Ačkoliv je studium po všech stránkách náročné, obvykle lze do časových prostojů vmístit brigádu. I kdyby se mělo jednat o pár odpracovaných hodin týdně, dozajista oceníte jakékoliv finance navíc. Dnes navíc existuje i řada přivýdělků, které lze provádět z pohodlí domova.
2.       Využívejte stipendií, ať se již jedná o stipendium ubytovací či prospěchové. Druhé jmenované navíc může být účinnou motivací k dosažení vynikajících studijních výsledků.
3.       Veďte si přehled o vašem nakládání s penězi. Dozajista se vyplatí mít přehled v oblasti příjmů a výdajů, případně učinit nutná omezení.
4.       Studijní materiály můžete zakoupit se slevouod předchozích studentů. Netřeba dodávat, že od nich krom knih můžete získat i účinné tipy.
5.       Využívejte slev, které jako student máte k dispozici, nemusí se přitom jednat pouze o zvýhodněnou cenu dopravy.
6.       Efektivně nakupujte potraviny. Každý jednotlivý nákup si předem promyslete, jen tak si neodnesete z prodejny zboží, které ve výsledku nespotřebujete. Výhodné je pak i stravování v menze, kde se zpravidla obstojně najíte za zvýhodněnou cenu.
zábava na koncertě.jpg 
Krom uvedených tipů existuje i mnoho dalších, stačí zauvažovat a probudit v sobě zodpovědnost.

You Might Also Like