Jak porazit strašáka jménem „maturita“?


1.      Zorientujte se v systému

V posledních letech prošla maturita změnami, které ještě víc zvyšují studentům tep. V první řadě byste se tedy měli zorientovat v nynějším systému zkoušek. Na každého z Vás čekají dvě částimaturity, STÁTNÍ a ŠKOLNÍ. Nebuďte překvapeni, když se setkáte s názvy SPOLEČNÁ a PROFILOVÁ. Jedná se o totéž. Každá z nich se skládá z POVINNÝCH a NEPOVINNÝCH zkoušek. Abyste maturitu úspěšně složili, je nutné absolvovat všechny povinné. Naštěstí systém studentům umožňuje částečnou volbu. Smůlu mají ti, kteří nemají rádi ČESKÝ JAZYK A LITERATURU. Zkouška z tohoto předmětu je totiž v rámci státní části povinná pro všechny. Pak si můžete vybrat, zda chcete MATEMATIKU nebo CIZÍ JAZYK. V současné době je k dispozici angličtina, němčina, ruština, francouzština ašpanělština. Ve školní části je systém, nebo spíš ředitel, který má tuto činnost v kompetenci, ještě o něco benevolentnější. Skládá se ze dvou nebo tří zkoušek. Ten, kdo si věří víc než ostatní, může navíc vykonat dvě nepovinné zkoušky, a to v rámci každé části.
 řešení úlohy

2.      Vyberte si s rozumem

I když se Vám to možná zdá přehnané, na výběru maturitních předmětů může záviset Váš konečný výsledek. Důležité je skloubit to, co Vás baví a to, co budete případně potřebovat k následujícímu studiu. Na maturitu i vysokou školu Vás dokonale připraví SEMINÁŘE, které se navštěvují již dva roky předem. Pokud k Vašemu zájmovému oboru bohužel patří i Váš slabší předmět, je nutné připravovat se ještě dříve a intenzivněji pomocí nejrůznějších KURZŮ a DOUČOVÁNÍ.
 absolvent promoce

3.      Nespoléhejte na svatý týden

Zdá se Vám, že nasoukat si všechny ty informace do hlavy je naprosto nemožné? Není, ale musíte začít včas! Nespoléhejte tedy na SVATÝ TÝDEN, neboli„svaťák“, a věnujte učení víkendy a volná odpoledne. K maturitě stejně půjdete nervózní, ale alespoň s klidným svědomím, že jste pro kladný výsledek udělali všechno. Důležité je ovšem podotknout, že nic se nemá přehánět. Do unaveného mozku Vám toho stejně moc nepoleze. Dělejte si proto pravidelné přestávky, které ovšem neprotahujte na celý den, a noc před zkouškami se vyspěte, ať neusnete na stole.

You Might Also Like