Řetězy na motorku aneb jak vybrat správně

Jedná se o jednu ze součástek mající podstatný význam, neboť zajišťuje přenos hnací síly od motoru až ke kolu. Je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost, neboť řetězy na motorku mají vliv nejen na kvalitu či efekt samotné jízdy.

kovový řetěž

I když se jedná v rámci konstrukce o poměrně jednoduchý systém, nároky na kvalitu jsou vysoké. Je zapotřebí, aby byla v řetězu co nejmenší potenciální vůle jednotlivých dílů a články se zároveň musí navzájem zcela volně pohybovat. K samotnému pohybu dochází mezi pouzdrem a čepem a mezi pouzdrem a válečkem. Jedná se o velmi choulostivá místa, která je nutná i pravidelně mazat, tím je tak záruka, že se vůle v řetězu nebudou zvýšením třením zvětšovat.

Prioritou je adekvátní výběr

Dnes lze zakoupit řetězy na motorku v různém nejen barevném provedení, ale především lze vybírat na základě velikosti, pevnosti apod. Volit tak lze samozřejmě i podle konkrétního modelu motocyklu, kde pak je i k dispozici daná délka řetězu. Z rozsáhlé nabídky si takto bezpochyby vybere každý.

Kdo maže, ten jede…

Aby řetěz nejen splnil svůj účel, ale rovněž i vydržel, je zapotřebí věnovat mu jistou pozornost. Jen v případě správného a pravidelného mazání je záruka předpokladu delší životnosti kompletní řetězové soustavy. Nejdůležitější v řetězu jsou všechna pohyblivá místa, tj. hlavní trojice skládající se z čepu, pouzdra a válečku. Ke značnému opotřebení dochází, kdy jsou pohyblivé plochy suché a pod vlivem zvýšeného tření dojde k jejich obrušení. Výsledkem je nežádoucí zvětšení vůle mezi články řetězu. Je zapotřebí, aby řetěz nikdy nebyl nadměrně suchý.

motorky

Pro mazání je dnes k dispozici řada speciálních maziv. Nelze je ničím nahradit. Je dobré eliminovat veškeré doporučované oleje, vazelíny a všechny přípravky, které najdete ve své dílně sloužící na cokoliv. Ideální variantou jsou speciální spreje, neboť obsahují kromě maziva i speciální rozpouštědla.

You Might Also Like