Je vhodné nosit velké sluneční brýle?

Asi není třeba říkat, že módní trendy se neustále mění. Stačí se jen podívat na fotografie, co se nosilo před dvaceti, třiceti či více lety. Rozhodně většina z nás řekne, že by si na sebe něco takového nevzala. A také není žádným tajemstvím, že valná část těchto módních trendů není přínosná pro naše zdraví.

Je však pravdou, že některé se udrží déle, než jiné. Příkladem mohou být sluneční brýle. Ty původně započaly jako ochrana očí před prudkým světlem, ať už slunečním či umělým, a skončily jako oblíbený módní doplněk mnoha žen i mužů.

slunecnibryle3

Samozřejmě tvar i velikost, které byly právě v kurzu, se také často měnily. Například v jednu dobu byly velmi oblíbené velké sluneční brýle Luxbryle.cz. Ty byly charakterizovány skutečně obrovskými čočkami, pod kterými se prakticky ztratila polovina obličeje.

Otázkou samozřejmě je, zda jejich nošení nemělo vliv na naše zdraví. Odpověď zní, že samozřejmě mělo. Musíme si totiž uvědomit, že tyto brýle byly často vyráběny pouze s ohledem na vzhled, nikoliv na to, aby chránily oči. To znamená, že neměly zabudovaný ochranný filtr proti škodlivému UV záření, a také jejich skla nebyla dostatečně tónovaná.

slunecnibryle4

V dnešní době se naštěstí stále více důrazu na kvalitu, spíše než na vzhled, ačkoliv ten samozřejmě hraje roli. Lidé jsou však stále častěji ochotni si připlatit, pokud mají jistotu, že za danou cenu dostanou skutečně kvalitní produkt. A to se týká i těchto brýlí.

Samozřejmě dnes považujeme tyto typy s velkými čočkami za směšné, i když stále se najdou lidé, kteří jim holdují. Jak již bylo řečeno, móda se mění. Avšak je potřeba říci, že pro ochranu očí jsou podstatně lepší, než malé, úzké modely.

Pokud si tedy půjdete nějaké kupovat, rozhodně jděte k profesionálnímu optikovi, spíše než na tržnici. Jistě, zaplatíte zde víc peněz, avšak věřte, že vaše oči vám rozhodně poděkují – tedy pokud je budete užívat tak, jak máte.

You Might Also Like