Jak začít snadno šít

V posledních letech se rozmohl trend hand made výrobků a k nim patří i vlastnoručně šité oblečení. Co ale vlastně potřebujeme, když chceme začít šít?

jehla na šití

Prvotně bychom se měli rozhodnout, zda si chceme pořídit šití stroj nebo budeme šít tzv. v ruce. Šicí stroj je určitě užitečná investice, a pokud zvolíte kvalitní, bude ho dědit řada generací. V tomto případě pečlivě procházejte recenze prodejců, protože stroje se velmi liší parametry. Musíte vědět, zda si vystačíte se základními stehy, nebo požadujete např. overlockové, vyšívací stehy nebo automatické navlékání jehly. To je jen základní výčet toho, co takové moderní šicí stroje dokážou. Samozřejmě pak cena šicího stroje může být od 1000 Kč až třeba do 20000 Kč. Můžete se také rozhodnout, že koupíte stroj z druhé ruky. U těchto výběrů pozor, aby vás následný servis nevyšel více než koupě nového.

Když už máme stroj doma, můžeme se pustit do samotného šití. Podle návodu si ho nastavte do základního nastavení, a jak se s ním pořádně naučíte, můžete zkoušet různé obměny. Zvýšenou pozornost věnujte nastavení pnutí horní a dolní nitě, které pak dělají při práci neplechu. Důležitá je také výběr nití, tzn. na každé šití se hodí jiné nitě a jehly. Na pevné látky volíme nitě silnější a to stejné jehly, jinak bychom je zlomily a nitě by se zpřetrhaly. Pokud se vám toto stane, nic se neděje, upravte nastavení pnutí a zkuste to znova.
barevné nitě

Pro začátečníky je určitě vhodné zaplatit si kurz šití pro začátečníky, kde vás tyto základy naučí a hlavně vás seznámí s šicím strojem. V rámci kurzu si ušijete začátečnický výrobek, např. plátěnou tašku, povlak na polštářek nebo třeba jednoduché tričko. A pokud se vám tento styl učení zalíbí, můžete takto pokračovat v dalších kurzech, kde už ušijete např. sukni, kosmetickou taštičku nebo šaty. Výhodou je také to, že vám někdo poradí a netápete sami několik hodin u stroje. Pokud vás šití chytne, můžete pak dětem třeba ušít pohádkové postavičky, kapsáře do školy nebo třeba tepláčky. Existuje řada internetových stránek, kde si můžete stáhnout střihy na základní i pokročilé šití a vyrábět oblečení pro celou rodinu.

You Might Also Like