Jak dobře znáte Jeseníky

Jeseníky jsou pohoří na severní Moravě, s nejvyšší horou Praděd, které jsou součástí státní hranice s Polskem. Touto strohou větou byste mohli odpovídat jako školáci v hodinách zeměpisu a jistě byste se svými znalostmi uspěli, ovšem my bychom vám rádi naznačili, že vaše vědomosti můžete podpořit praktickou zkušeností a doplnit je o některé momenty, s nimiž se v hodinách zeměpisu neseznámíte. Co vám učitelé zeměpisu pravděpodobně nesdělí?

krása Jeseníků

Čistota ovzduší – v Jeseníkách se nevyskytují téměř žádné průmyslové exhalace. Je to dáno jejich výhodnou polohou – nachází se v zákrytu Krkonoš a Orlických hor v případě západního vzdušného proudění, v Polsku jsou průmyslové oblasti od Jeseníků velmi vzdálené a průmysl v České republice je odtud rovněž poměrně daleko a navíc v závětří – hlavně na východě republiky, na Ostravsku, odkud směřuje jen minimum větrů.

Hrubý Jeseník

Fantastické výhledy – do Jeseníků se vyplatí vypravit za slunečného počasí, a je v zásadě jedno, zda je duben nebo srpen. Slunce nad hlavou, modrá obloha a dobrá dohlednost dovedou vykouzlit v tamní krajině úžasnou atmosféru. Doporučit bychom vám mohli rozhlednu na Pradědu, Petrovy kameny, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně a rašeliniště Rejvíz nedaleko Zlatých hor.

Je tu božský klid – okresní města Bruntál a Jeseník patří k nejméně osídleným oblastem s minimálními průmyslovými vlivy a v okolní krajině naleznete spíše klid, než chaos, který panuje ve větších městech. Hledáte-li místo pro relaxaci, únik před chronickým stresem a prostředí, kde se dobře spí a chodí po horách, využijte k ubytování apartmány Jeseníky v Malé Morávce, nedaleko Pradědu, odkud máte ta nejkrásnější místa v Jeseníkách poměrně blízko. Je tu krásně po celý rok, ať už se sem vypravíte na lyže s celou vaší rodinou, anebo chcete krajinou putovat na kolech nebo pěšky.

You Might Also Like