Živé kameny


Asi jste již z „předčlánku“ pochopili oč jde. Ano je to druh rostlin, které se tak nazývají. Abych byl zcela přesný, jde o rod Lithops s asi padesáti druhy. Dříve rod kosmatec ((Mesembryanthemum) jen všeobecně. Nyní je však řazen do podčeledi Ruschioideae v čeledi kosmatcovitých. Tedy změna. Já myslím, že to řazení není až tak důležité pro toho, kde je chce mít doma.
živé kameny
Rostliny rodu výše jmenovaného jsou zvláštní tím, že nemají stonky. Jejich „tělo“ tvoří dva dužnaté listy, rostoucí proti sobě. A právě tyto listy jsou velmi podobné kamínkům. Právě proto se jim někde říká „živé kameny“.
Oba listy mají důležitou úlohu, a to zadržovat vodu. Proto se také jedná o sukulenty.
Myslím, že nemá smysl konkretizovat a popisovat zde tvary, květy a jednotlivé druhy všeobecně. Pokud chcete zkusit jejich pěstování, tak jsou náročné stejně jako skoro každý sukulent. Míním tím, že když občas zapomenete zalít, není to pro rostliny žádná velká katastrofa.
Přesto je třeba se vyvarovat několika zásadních chyb.
Tu jednu jsem již nastínil, a to jezálivka. Nepřelévejte je. V zimě nezalévat vůbec. Ona vás sice vystraší zahnědlými listy, ale to se jen převléká. Až listy zcela zhnědnou tak pak zalijte, ale velice málo, jde o pouštní rostliny.
sukulenty a kámen
Druhá chyba je nedostatek světla. V bytě je mějte na jižní straně okna.
Třetí chybou je (no chybou), prostě rostlinka, ač malá potřebuje hodně substrátu, protože v podstatě žije v podzemí. Sázejte tedy do hlubších nádob.
Toto jsou tři chyby, které rostlince škodí, ale jinak není na nic náročná. V případě úspěchu vám krásně vykvete. Ale jen v poledne, na noc se uzavře. Je to kvůli semenům, která nesmí navlhnout.
Tak doufám že jsem vás inspiroval a běžíte si sukulent koupit. Zde také pozor, aby vám neprodali vadnou rostlinku. Sáhněte na ni. Pokud je měkká, neberte ji. Je nemocná.
Přeji hodně úspěchů.