Kompaktní zářivky prochází neustálým vývojem

Světelný tok a příkon – podstatným ukazatelem množství osvitu poskytovaného světelnými zdroji je světelný tok. Udává se v lumenech a vyjadřuje hodnotu, jak silnou žárovku nebo zářivku našroubovat do svítidla. V této souvislosti může poněkud zkreslovat údaj o příkonu, neboť odlišnou (většinou slabší) svítivost měly „úsporky“ vyráběné na počátku 90. let, tedy v době, kdy se s nimi lidé teprve seznamovali. Zaměřte se na hodnoty udávané na etiketě a postupujte podle známých tabulek ukazatelů světelného toku pro osvětlení určité plochy, resp. objemu prostoru.

úsporná žárovka

Barva světla – Trh je v současné době dostatečně zásoben mnoha odstíny bílého světla, lze tedy zvolit buď příjemné teplé barvy o teplotách chromatičnosti napodobujících klasickou žárovku s wolframovým vláknem, anebo přejít na chladnější namodralé světlo a osadit jimi pracovní desky a stoly v kancelářích, pod kuchyňskou linkou a psacím stolem v dětském pokoji. Pamatujte však, že chladné bílé světlo, které simuluje sluneční svit v dopoledních hodinách, by se mělo využívat v rozumné míře, zvláště večer před spaním. Může to způsobit problémy s nespavostí v důsledku poruchy tvorby hormonu melatoninu.

Náběh na plný výkon – typické úskalí úsporek, pro něž neexistovala omluva zvláště tam, kde bylo zapotřebí okamžitě osvítit terén. Problematické to bylo zejména ve sklepeních se schody a v prostorách s omezeným pohybem nebo se zvýšeným nebezpečím úrazu. Současné modely kompaktních zářivek httpswww.lightpark.czkompaktni-zarivky nabíhají nesrovnatelně rychleji.

hruška

Oblíbené patice E27 – toto označení jistě dobře znáte v souvislosti s těmi starými Edisonovými žárovkami. Kompaktní zářivky jsou v dolní části osazeny elektronickým předřadníkem a zakončeny právě tímto závitem, jejich montáž je tedy nesmírně primitivní. Není třeba kvůli výměně světelného zdroje demontovat celý lustr.

You Might Also Like