Dítě a Online?Neobdarovat ratolest mobilem a už vůbec ne počítačem
Svůj první mobil by dítě mělo dostat tehdy, až ho opravdu bude potřebovat.
Přece nemusí mít smartphone pouze na hraní her. Stačí tlačítkový mobil s číslem na nejdůležitější osoby.
děti za křovím
Pokud u dítěte již propukla závislost, čtěte dál.
Hry v realitě
Nebaví už vás ani vaší ratolest skákat panáka? Hrát na schovávanou?
Co takhle přenést hru do reality. Vyzkoušejte vaší kreativitu. Uvidíte, že dítě už si na hraní her online ani nevzpomene. Střílečku lze nahradit pistolkou a přestřelkou na zahradě. Online oblékačky  nahraďte módní přehlídkou s vaší dcerkou. Závody a jiné? Máme motokáry. Nebo co vzít syna na okruh po městě autem? Nevýhoda: Mít čas na zrealizování.
Online odměnou
Udělejte z mobilu/počítače něco výjimečného. Něco, co můžou použít. Jestliže nosí dobré známky, nebo si uklízí pokojíček. Když ne, budou se muset zabavit jinak. Když ano, zvyšte nároky v podobě vyvenčení mazlíčka apod.
Vaše dětství příkladem
Vyprávějte jim o svém dětství. O tom jak jste si stavěli úkryt, vyráželi s kamarády prozkoumávat svět a další. Povězte jim, že kdo nebyl venku byl buďto nemocný a nebo ho považovali za líného a nezábavného.
Rozvíjejte kreativitu
Čtení pohádek? Ano. Ale ještě lepší je vymýšlení vlastních příběhů s tím, že vaše ratolest může vymyslet jména, zápletku, konec příběhu a tak podobně.
Rozvíjení kreativity a originality je důležité. V nudě pak nesáhne po mobilu a počítači a začne svoji hru.
nadšení z vítězství

Kamarádi

V přítomnosti kamaráda si děti raději povídají, než aby se zdržovali na mobilu. Většinu času jsou na mobilu stejně proto, že se nudí, rodiče na ně nemají tolik času a v jejich přítomnosti není žádný kamarád. Neumí ani pořádně psát, je pro ně jednodušší vyjádřit se slovně.
Naplánovat přespávací party s popcornem nebo zábavné odpoledne na zahradě může být zajímavým zážitkem.
Je důležité sledovat, kolik času a kde na internetu tráví dítě čas.
Na dětech je krásné, že jsou políbeni naivitou, ale ONLINE jim hrozí nebezpečí. Oplzlých dědů předstírajíc kamaráda Vojtu je stále více. Vysvětlete dětem, čeho se mají vyvarovat, když už se proklikávají internetem.